ČLÁNKY - FOTO - VIDEO

"Jak jsme (ne)jeli do počtu" – CRUFTS 2017


Letos jsem jela na Crufts čistě ze zvědavosti. Chtěla jsem vidět co paní rozhodčí Hunt vybere za vítězné psy. Jenže on ten rozdíl mezi „jet na čumendu“ a vystavením není tak velký a tak jsem nakonec i Nadju přihlásila. (C. I. E. Nadja av Hoffvoff - import Norsko).

Cesta do Anglie byla znovu v doprovodu dvou australských ovčáků, kteří se vystavují jiný den. Jednou z méně příjemných věcí na výletu byla sprcha. V Anglii mají zabudované hlavice ve stěně. Zkuste si představit svého psa, jak mu myjete jen vous a nohy kelímkem. Velká zábava asi jen pro psa.

Ač změna kruhu byla avizována dosti předem, stejně jsem došla k původnímu. Ona prostě atmosféra Cruftu občas dělá z lidí hloupé tvory. Nakonec jsme s Nadjou zazápasily i s hledáním benche (místo kde pes musí být vyjma vystavení a venčení) a já mohla otevřít katalog. Letos jsme se již třídě open nevyhnuly. 13 fen! Samá zvučná i zahraniční jména a moje tajné naděje mizí.

Po nezbytném stresu z česáním se chystáme do kruhu. Ještě zpráva na telefonu od podpůrného teamu v ČR, že od našeho kruhu běží online přenos a že všichni drží palce. Výborně. Pokud špatně odchodíme, tak to uvidí celý svět.

Naštěstí se nestalo. Nadja pojala výstavu profesionálně a moc hezky odchodila. Další část naší třídy byla posouzena a paní rozhodčí nedala ani slůvkem nic znát. Bylo mi jasné, že náš čas v kruhu se naplnil. Po užším výběru jistě odejdeme… nebo že by ne?! Paní rozhodčí se směje a ukazuje na Nadju. Postupujeme a já mám radost. Letmo přejedu pohledem zbytek fen a znovu se ujišťuji, že už není šance. Nakonec zůstalo 7 fen z možných 5 míst. Kdyby tak byla ta kartička za páté místo.

Znovu všechny fenky ukazují pohyb a postoj, již bez postoje na stole. Paní rozhodčí chvilku váhá a hle vítězka je na světě! Hezká fenka, mám radost a vystavuji dál. Delší pauza kdy slyším i své srdce. Nadja nestojí, ukápla jí asi i slina na ten slavný koberec, protože chce kus plic. Hlavně aby z toho bylo alespoň to páté místo…. Ha! Nad námi stojí paní rozhodčí, podává mi ruku a směje se. Přijímám a koutkem oka sleduji zda nejsme náhodu bez umístění. Jaká to radost, když jsem nás napočítala na třetí místo!

Náhodně jde okolo kamarádka od jiného plemene a rovnou fotí. V pořadí se tvářím komicky, protože Nadja má radost, že já mám radost a ukápne i slza. Následuje vypsání posudku a gratulace. V telefonu asi 30 zpráv z domova, jak úžasné to je a že mi všichni gratulují. Nadja to vyjma lepší dávky plic neprožívá a diví se proč se všichni tak moc radují. Jí to jídlo k radosti prostě stačí. Usmívající se

Během dne chodili po výstavě zástupci laboratoře, která zkoumá nové možnosti genetických testů pro malé vendeeny. Nadja se výzkumu také zúčastnila. Nitrooční tlak má v pořádku a kompletní údaje o Nadje byly dodány k výsledkům. Vše proběhlo zdarma a za milé společnosti. Kéž by něco takového bylo i u nás.

Celkové skóre výletu je 2 místo (australský ovčák), 3 místo Nadja (PBGV), 5 místo neboli VHC (australský ovčák). Jedna propíchnutá pneumatika u auta a dvě noci v autě. I přes to to za to stálo. Usmívající se

 

Kateřina Pánková - CHS Shetlandská hvězda